گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > پیام سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مومبای به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

پیام سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران

پیام سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مومبای به مناسبت سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران

در آستانه جشن بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و همزمان با روز ملی جمهوری اسلامی ایران، نهال این انقلاب شکوفاتر و بارورتر از گذشته سربرآورده است. این امر فارغ از فشارها و مصائب متحمل شده از سوی ملت ایران نبوده است.

این مجال فرصتی را برای توصیف برخی از جنبه های این دستاوردها و روشنگری در مورد مواضع کشور در ارتباط با روندهای منطقه و جهانی به دست می دهد.

ثمره پیروزی انقلاب اسلامی در وهله نخست، کسب استقلال سیاسی از نفوذ بیگانگان و آزادی از استبداد داخلی بود. وجه دیگر این دستاوردها بٌعد مشارکت مردم در نظام مردم سالار جمهوری اسلامی ایران و برقرار نمودن دولت های برسر کار در کشور و چرخش منظم امور اداره کشور به واسطه آراء عمومی بوده است؛ به گونه ای که تاکنون 40 انتخابات کشوری با شمار بالای مشارکت رأی دهندگان بویژه جوانان و بانوان در کشور برگزار شد. و در آخرین دور انتخابات ریاست جمهوری در سال 1396، مردم ایران با 73 درصد آراء به استمرار دولت تدبیر و امید رأی دادند.

دستور کار سیاسی کشور بر پایه گسترش مناسبات و تعامل با کشورهای جهانی ادامه یافته و در این سیره برجام که توافق بین المللی ایران با 6 کشور بوده است، به عنوان نمونه روشنی برای لحاظ داشتن منافع همه طرف های ذی مدخل در حل و فصل اختلافات بین المللی مطرح است. از این رو جمهوری اسلامی ایران با نظرداشتن منافع و امنیت خود و جامعه بین المللی به اجرای همه جانبه این توافق همت گماشته و تائیدات مکرر سازمان بین المللی انرژی اتمی گواهی بر این امر است.

تلاش برای حل و فصل مناقشات پیچیده منطقه ای و بین المللی بویژه در حوزه غرب آسیا از راه مشارکت جمعی، وجه بارزی از تلاش جمهوری اسلامی ایران در تعمیق مشارکت بین المللی و فرایندهای سیاسی آن است.

نکته مهم در این خصوص لزوم مشارکت جمعی در موضوع هایی است که منافع جمعی از کشورها را دربردارد، زیرا در دنیای امروز تحصیل منافع هر یک از بازیگران با تأمین منافع سایرین هم ارتباط می یابد و این مهم در مقابله با معضل تروریسم تکفیری در غرب آسیا خود را نشان داده است. هر چند داعش به عنوان مهمترین جلوه اینگونه تروریسم رو به افول نهاده است، اما حل مسئله سایر گروهک های تروریستی درگروی همین مشارکت جمعی است و اثرات آن در سایر مناطق در اروپا، آمریکا و شرق آسیا بروز و ظهور خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران در این راستا و در مشارکت با دولت های قانونی بر سر کار در عراق و سوریه همّ خود را به مبارزه با تروریسم تکفیری مصروف داشته است. برهمین مبنا، جمهوری اسلامی ایران حل این مشکل را در گروی همکاری منطقه ای و دولت های درگیر با این موضوع دانسته و مداخله بازیگران فرامنطقه ای که بدون خواست و اراده دولت های کشورهای درگیر با تروریسم در صحنه حضور می یابند، را موجب افزایش پیچیدگی بحران های منطقه می داند. در این سیاق، آغاز و استمرار گفتگوهای ملی بین طرف های اصلی (مثلاً سوری –سوری و یمنی –یمنی) را راهگشای جامع این مسئله و در راستای برقراری «امنیت پایدار» در بستر یک «منطقه قوی» از راه «شبکه های امنیت منطقه ای» تلقی می کند.

به عنوان گام نخست در این مسیر، جمهوری اسلامی ایران برقراری «تجمع گفتگوی منطقه ای» در حوزه خلیج فارس پیشنهاد کرده است و دعوت خود را به سوی همه همسایگان منطقه توسعه داده و از طرف های برون منطقه ای در غرب و اروپا جلب پشتیبانی دراین زمینه را انتظار دارد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی فعال و مؤثر در جهان اسلام برقراری عدالت در مورد ملت فلسطین را در راستای برقراری امنیت پایدار در منطقه همواره دنبال کرده است.

به باور ما ادامه اشغال اراضی فلسطین به عنوان یک شکل اساسی منطقه بوده و سایر موضوع های بین المللی را تحت تأثیر قرار می دهد. به رسمیت شناختن شهر بیت المقدس (قدس) به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل توسط دولت ایالات متحده آمریکا در عمل در تقابل با جامع جهانی و کشورهای اسلامی است.

دیپلماسی عمومی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مومبای


٠٧:٤٥ - 1396/11/20    /    شماره : ٤٩٩٦٨٠    /    تعداد نمایش : ١١٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران